Teknoloji

Bakan Kacır: Türkiye’yi 21 yılda küresel üretim üssü haline getirdik!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Yüzyılında yeşil ve dijital dönüşümü hızlandıracaklarını belirterek, şunları söyledi: “Ülkemizi küresel yüksek teknoloji üretim merkezi haline getirecek, bilgiye dayalı dijital ekonomiyi büyütecek, yenilikçi ve girişimci insan kaynağımızı güçlendireceğiz.”söz konusu.

Kacır, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2024 bütçeleri hakkında sunum yaptı.

Kacır, Bakanlık olarak kritik teknolojilerde bağımsızlık, katma değerli üretimin ve yüksek teknoloji ihracatının artırılması, nitelikli istihdamın sağlanması ve topyekün kalkınma hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam ettiklerini belirtti. “Savaşlar, ticaret ve teknolojide korumacılık, küresel salgın hastalıklar, iklim değişikliği, afetler, gıda, su, enerji ve hammadde krizleri, milletimizin bağımsızlığı ve geleceği için Milli Teknoloji Hamlesi ile ifade ettiğimiz hedeflerin hayata geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. İçinde bulunduğumuz zorlu coğrafya.”değerlendirmesini yaptı.

“SON 21 YILDA TÜRKİYE’Yİ DÜNYA ÜRETİM ÜSSÜ HALİNE GETİRDİK”

Bakan Kacır, Türkiye ekonomisinin 12 çeyrektir kesintisiz olarak büyümeye devam ettiğini, salgından bu yana geçen 3 yılda dünya ekonomisinin yüzde 7 oranında büyüdüğünü, Türkiye ekonomisinin ise yüzde 20 oranında büyüdüğünü ifade etti.

Yıllık 254 milyar dolarlık ihracatın 240 milyar dolarının sanayi ürünlerinden oluştuğunu vurgulayan Kacır, şöyle konuştu:

“İmalat sanayimiz, gelişimimizin lokomotifi olmaya devam ediyor. 21 yılda 101’e yükselen teknoloji geliştirme bölgelerimiz, desteklediğimiz 1295 Ar-Ge ve 325 tasarım merkezimizle ülkemizde yüksek teknolojili üretim kapasitesi oluşturduk. Sonuç olarak; Bu yatırımların sonucunda imalat sanayinde yüksek teknoloji üretimi son 5 yılda yüzde 100 arttı.” “Araştırma ve inovasyon ekosistemi, planlı sanayi alanları, girişimcilik kültürü ve nitelikli insan kaynağıyla Türkiye’yi son 21 yılda küresel bir üretim üssü haline getirdik.”

“SAVUNMA VE HAVACILIK İHRACATIMIZ 17 KAT ARTTI”

Kacır, Türkiye’nin ticari araç üretiminde Avrupa’nın lideri olduğunu, otomotiv ihracatının ise 13 kat artarak 31,5 milyar dolara çıktığını belirtti.

Kacır, Türkiye’nin askeri insansız hava aracı üretiminde dünyada bir numara olduğuna dikkat çekti. “Savunma ve havacılık ihracatımız 17 kat artarak 4,4 milyar dolara ulaştı. Beyaz eşya üretiminde Avrupa lideriyiz. Güneş paneli üretiminde Avrupa’da lider, dünyada dördüncüyüz. Üretimde Avrupa’da birinciyiz” Çimento ve seramik sağlık gereçleri Türk Yüzyılında yeşil ve dijital “Dönüşümünü hızlandıracak, ülkemizi küresel yüksek teknoloji üretim merkezi haline getirecek, bilgiye dayalı dijital ekonomiyi büyütecek, yenilikçi ve girişimci insan kaynağımızı güçlendireceğiz. “

6 Şubat depreminden sonra tüm kaynaklarını deprem bölgesi için seferber ettiklerini anlatan Kacır, bölge sanayisinin kaybının 8 milyar doların üzerinde olduğunu belirtti.

Kacır, deprem bölgesinin yeniden imarı konusunda çalıştıklarını belirtti. “Depremden etkilenen 65 ilçede yapılacak yatırımları en yüksek düzeyde yatırım teşvikleriyle destekliyoruz. Depremden önce teşvik belgesi verilen ancak yatırımlarına devam edemeyen yatırımcıları mağdur etmemek için 1222’yi değerlendirdik. Devam eden 5 bin 962 yatırımın teşvik belge sürelerini 3 yıl uzattık. Organize Sanayi Bölgelerinde “(OSB) altyapı ihtiyacını karşılamak amacıyla 11 ilde yaklaşık 26 milyar lira değerinde 49 yatırım projemize devam ediyoruz.”bilgiyi verdi.

Kacır, deprem bölgesindeki işletmelere destek sağladıklarını, kalkınma ajansları ve bölgesel kalkınma idareleri aracılığıyla 124 projeye 1,36 milyar lira aktardıklarını vurguladı.

Kacır, afet bölgesi için TÜBİTAK’ın kaynaklarını seferber ettiklerini belirtti. “Depremden etkilenen illerde araştırmacılarımızın 79 Ar-Ge projesine ve şirketlerimizin 20 Ar-Ge projesine destek verdik. 2.500’e yakın öğrenci ve araştırmacıya burs sağladık.”söz konusu.

AR-GE’YE 11,3 MİLYAR DOLAR KAYNAK

Kurdukları Ar-Ge ve inovasyon ekosistemiyle Türkiye’nin teknolojideki paradigma değişimine artık seyirci değil öncü olduğunu belirten Kacır, Türkiye’nin 2002 yılındaki toplam Ar-Ge harcamasının 1 milyar 212 milyon dolar olduğunu hatırlattı.

Kacır, bu noktada Ar-Ge’ye yıllık 11,3 milyar dolar ayırdıklarını belirtti. “Ar-Ge harcamalarında özel sektörün payı yüzde 29’dan yüzde 61’e çıktı. Aynı dönemde tam zamanlı Ar-Ge çalışan sayımız da 29 binden 222 bine çıktı. Dönemimizde ilk kez Ar-Ge’ye destek verdik.” Firmaların Ar-Ge ve tasarım merkezleri Ar-Ge “D ve tasarım merkezlerimizdeki proje sayısı 87 bini aştı. Önümüzdeki dönemde teşviklerimizden büyük ölçüde yararlanan Ar-Ge merkezlerinin stratejik alanlarda Ar-Ge faaliyetleri yürütmeye odaklanmasını sağlayacak düzenlemeler yapacağız.”dedi.

Kacır, 60 ile yayılmış teknoparklarda 9 bin 800’den fazla firmanın teknoloji ve inovasyon odaklı 69 binden fazla proje üstlendiğine dikkat çekerek, değerlemesi milyar doları aşan 7 Türk teknoloji girişiminden 6’sının Ar-Ge teşvikleriyle başarıya ulaştığını söyledi.

Kacır, yerli elektrikli, yerli ve milli akıllı otomobil Togg’un artık yollarda olduğuna dikkat çekti. “Yıl sonuna kadar teslim edilmesi planlanan 20 bin araçtan 177 bin 467 araca olan talep, milletimizin yerli ve milli otomobil markasına olan özleminin ve inancının değerli bir göstergesidir. 9 binin üzerinde aracın teslimatı gerçekleşti. Otomotiv sanayimizin elektrikli araçlarda rekabet gücünü koruyabilmesi için “Akü üretim kapasitesini artırmamız lazım. Bu kapsamda yaklaşık 35 gigawatt saat kapasiteli araç aküsü üretim tesislerine yatırım yapılmasını teşvik ettik.”dedi.

“ÜLKEMİZİN ÇİP TASARIMI VE İMALATINDA YETKİNLİKLERİNİ ARTIRIYORUZ”

Kacır, tüm şehirlerde hızlı şarj istasyonlarının kurulmasını sağladıklarını belirterek, 81 ilde 10 bin 100 toplu şarj bağlantısına ulaştıklarını belirtti.

Türkiye’nin elektrikli araç başına hızlı şarj istasyonu sayısında Avrupa’da birinci olduğunu anlatan Kacır, şöyle konuştu:

“Teknolojik ürünlerin en kritik bileşeni olan çip tasarımı ve üretiminde ülkemizin yetkinliklerini artırıyoruz. Savunma sanayimizde milli akıllı mühimmat fotodedektörleri ve milli radar sistemlerinin çiplerini yerli olarak tasarlıyor ve üretiyoruz. Yeni çip üretim tesisi ile yerli üretim yapıyoruz. kuracağız, otomotiv, beyaz eşya, savunma gibi sektörlerde kullanılan gelişmiş sensörleri tasarlayıp üretebileceğiz. Bunu ülkemizde de yapabileceğiz. Rekabet Öncesi İşbirliği Programı ile milli tasarım çiplerin sanayide kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.”

“SEKTÖRÜMÜZÜN YÜKSEK TEKNOLOJİ YATIRIMLARINI HIZLANDIRACAĞIZ”

Orta, yüksek ve yüksek teknoloji odaklı, 65,9 milyar liralık yatırımla 185 projeyle cari açığın kapatılmasına yılda 7 milyar dolar katkı sağlayacaklarını vurgulayan Kacır, “Yenilikçi ve Yıkıcı Teknolojilere Çağrı”.

Kacır, kamu alımlarında yerlileşmeyi ön planda tuttuklarını, Sanayileşme İcra Komitesi’nin alacağı tedbirlerle yerlileşmeyi ve teknoloji edinimini kamu alımlarının merkezine koyacaklarını kaydetti.

Sanayicilere alt yapısı güçlü, çevreye duyarlı planlı sanayi alanları sunduklarını belirten Kacır, şöyle konuştu:

“Son 21 yılda sayısını 192’den 353’e çıkardığımız OSB’de üretimdeki parsel sayısı 11 binden 58 bine, çalışan sayısı ise 415 binden 2,5 milyona çıktı. döneminde 74 ilde 155 OSB projesine 38,2 milyar lira, Kurduğumuz modern sanayi siteleri için 67 ilde 144 projeye 11,4 milyar lira kaynak ayırdık.Ulusal Sanayi Alanları Master Planı ve lojistik ilişkileri de dikkate alarak, Kümelenme konsepti doğrultusunda sürdürülebilir, yeşil sanayi alanları yaratacağız. Bu yılın 10 ayında 285 bin ilave istihdam sağlanacak, “Yatırım bedeli 1 trilyon lira olan 12 bin 987 yatırım için teşvik belgesi çıkardık. Geçen yılın aynı dönemine göre yatırım teşvik belge sayısında yüzde 29 oranında artış olması, yatırım iştahının devam ettiğinin önemli bir göstergesidir.”

“ÖNcü TEKNOLOJİ GİRİŞİMLERİNİ DESTEKLEYECEĞİZ”

Kacır, bu yıl yatırımcılara 7 milyar lira nakit destek ödemesi yaptıklarını belirtti. “Yatırım teşvik sistemimizi revize ederek büyük ölçekli yatırımlarla arz güvenliğini sağlayacağız, yüksek teknoloji yatırımlarını artıracağız ve böylece cari açığın azaltılması ve fiyat istikrarı hedefine daha fazla katkı sağlayacağız.”söz konusu.

Türkiye’nin yeni nesil sanayi politikasının somut örneği olan Togg’un proje bazlı teşvik sistemiyle hayata geçirildiğini belirten Kacır, ilk kez bir sivil teknoloji girişimine teşvik kapsamında kamu alım garantisi sunduklarını anlattı.

Kacır, Ar-Ge, yerli teknoloji ve tedarik ekosistemi için yol haritası oluşturduklarını belirtti. “Önümüzdeki dönemde pil teknolojileri, çip üretimi, uzay teknolojileri, biyoteknoloji, hiper ölçekli veri merkezleri, güneş, rüzgar ve hidrojen enerji sistemleri alanlarında lider teknoloji girişimlerini destekleyeceğiz.”Bir açıklama yaptı.

Kacır, bölgesel kalkınma politikalarıyla refahın ülke geneline istikrarlı bir şekilde yayılmasını sağladıklarını söyledi.

Kalkınma ajanslarıyla bugüne kadar 25 bin 591 projeye 42,2 milyar lira destek sağladıklarını belirten Kacır, bölge kalkınma idareleri aracılığıyla son 10 yılda 5 bin 890 projeye 20,5 milyar lira kaynak aktardıklarını söyledi.

Bölgesel kalkınma için uluslararası fonların kullanılmasına önem verdiklerini belirten Kacır, şöyle konuştu:

“Kalkınma ajanslarımız ve bölgesel kalkınma idarelerimizle uyum içinde 363,3 milyon avroluk dış kaynak kullanımı gerçekleştirdik. Girişimcilik, tedarik zinciri, akıllı uzmanlaşma, yaratıcı endüstriler ve sosyal girişimcilik alanlarındaki projelerimize 263 milyon avroluk ek dış kaynak sağlıyoruz.” Örnek fabrikalarımızda yalın üretim ve dijital dönüşüm eğitimleri veriyoruz “Danışmanlık hizmetleriyle işletmelerimizin verimliliğinde yüzde 76’ya varan artış sağlıyoruz. Kocaeli, Denizli, Eskişehir, Samsun, Trabzon ve Malatya’daki örnek fabrikalarımızın sayısını 8’den 14’e çıkarıyoruz.”

belen-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gerçek ve kaliteli istanbul eskort bayanları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort